Odszkodowanie za błędy lekarskie « Dobre Ubezpieczenie

Odszkodowanie za błędy lekarskie


Błędy zdarzają się każdemu i mogą przytrafić się w każdej sytuacji. Tak też się dzieje i w medycynie, gdzie te błędy nie powinny w ogóle się pojawiać. Jeśli już do nich dojdzie, to zdarza się, że pacjent staje się osobą poszkodowaną. W zależności od stopnia i wagi błędu, zdarza się, że w wyniku błędu lekarskiego, źle postawionej diagnozy lub nie wywiązania się ze świadczenia hospitalizacji na odpowiednim poziomie, pacjent stać się może nawet niepełnosprawny, a także mieć trwały uszczerbek na zdrowiu uniemożliwiający powrót do normalnego życia.

W takiej sytuacji, każdy poszkodowany pacjent ma prawo żądać wypłaty odszkodowania za popełniony błąd lekarski. Oprócz tego pacjent ma prawo do otrzymania zadośćuczynienia za poniesione szkody fizyczne i psychiczne, a także materialne. Udowodnienie błędu lekarskiego nie należy do prostych, co przekłada się na to, że samodzielnie nie uda się na pewno nic wywalczyć. Potrzebna jest do tego pomoc doświadczonych prawników, którzy specjalizują się w prawie medycznym. Oprócz tego potrzebna jest pomoc lekarza, który będzie służył wiedzą i swoim doświadczeniem w udowodnieniu błędu. W walce o odszkodowanie można żądać zwrotu kosztów, które ponosi się na zakup leków, leczenie powstałego uszczerbku na zdrowiu, pokrycie kosztów dojazdu do szpitala wraz z dodatkowymi wizytami u specjalistów, zwrot kosztów stosowanej diety. Walcząc o odszkodowanie za popełniony błąd lekarski można domagać się także zwrotu kosztów poniesionych na przystosowanie mieszkania dla osoby poszkodowanej, czy też koszty przekwalifikowania się i przygotowania do wykonywania innego zawodu. Jeśli podejmie się walkę o odszkodowanie to trzeba być przygotowanym na poniesienie sporych kosztów procesowych. W przypadku osób, które mają ograniczone możliwości finansowe, warto skontaktować się z fundacjami i stowarzyszeniami, które niosą pomoc w walce o odszkodowanie. Takie stowarzyszenia są także nastawione na udzielanie informacji i pomocy prawnej osobom, które się do nich zgłaszają. Stowarzyszenie takie również może pomóc w nawiązaniu kontaktu z policją i prokuraturą. Często podejmuje się także organizowania pomocy medycznej, której celem jest opiniowanie, diagnozowanie i konsultacja danego przypadku. Od stowarzyszeń można także otrzymać pomoc finansową w formie zapomóg lub czasowych zasiłków, ale co jest najważniejsze tego typu instytucje zajmują się także przygotowaniem i prowadzeniem spraw związanych z wypłatą odszkodowania.

Walka o wypłatę odszkodowania za błąd lekarski to długa i kręta droga, która nie zawsze kończy się otrzymaniem należnych pieniędzy. Niestety Izba Lekarska nie jest zbyt przychylna do tego, aby uznać błąd konkretnego lekarza. Polskie prawo również nie jest zbyt proste do interpretacji w tych kwestiach. Jednak dzięki pomocy odpowiednich instytucji można śmiało rozpocząć walkę o należne odszkodowanie. Warto to zrobić, ponieważ niejednokrotnie błędy lekarskie zmieniają diametralnie dotychczasowe życie, które staje się o wiele trudniejsze i kosztowne.

Tagi: