Ubezpieczenia assistance – czego nie gwarantuje to ubezpieczenie? « Dobre Ubezpieczenie

Ubezpieczenia assistance – czego nie gwarantuje to ubezpieczenie?


Chcąc kupić dobre ubezpieczenie warto dogłębnie sprawdzić ofertę assistance. To ubezpieczenie jest często oferowane w ramach promocji, ale godząc się na nie, trzeba dobrze wiedzieć, co wchodzi w jego skład. Na assistance decyduje się przy okazji kupna OC i AC coraz więcej kierowców, dlatego lepiej dokładnie przeczytać ogólne warunki umowy, niż później nie móc skorzystać z pomocy.

Oferta assistanc zazwyczaj jest bardzo obszerna i kierowca może liczyć na sporą pomoc na drodze. Niestety nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe tak dobrze się wywiązują ze złożonych obietnic, a zdarza się, że wprowadzają takie  zapisy w umowie, które znacząco utrudniają skorzystanie z assistance. Dlatego też zanim się coś podpisze, należy naprawdę dobrze zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Wśród najczęściej stosowanych zapisów wykluczających jest ten, który mówi o tym, że gdy sami wymienimy sobie koło z powodu uszkodzenia opony i gdy zaraz po tym dojdzie do wypadku z powodu awarii koła, to wtedy możemy pożegnać się z wypłatą odszkodowania. Dlatego też do awarii koła zawsze trzeba wzywać pomoc drogową, tym bardziej jeśli jest ona w pakiecie assistance. Inną sytuacją, która może dość łatwo przytrafić się kierowcy, jest rozładowany akumulator. Okazuje się, że wiele firm zamieszcza zapisy w umowach, które wykluczają z assistance pomoc w sytuacji, gdy nie możemy odpalić samochodu z powodu rozładowanego akumulatora. Dlatego też podczas dużych mrozów albo dużych upałów warto samemu zadbać o akumulator, bo niestety nawet posiadając rozbudowany pakiet assistnace może się okazać, że w tym zakresie nie zapewni on ochrony. Kolejną sytuacją na jaką można być narażonym, to kradzież samochodu. Niewielu kierowców wie, że gdy dojdzie do kradzieży samochodu za granicą, to niestety nie można z tym już za wiele zrobić. Najczęściej w umowach AC są zapisy, które wyraźnie mówią o tym, że ubezpieczyciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za kradzież poza granicami Polski. Dlatego jeśli dużo jeździmy za granicę, to warto wykupić taki pakiet assistance, aby w tej sytuacji chociaż został zapewniony transport powrotny lub opłacony nocleg w hotelu. Równie często ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania lub wykonania naprawy, gdy przez nieuwagę lub własne zaniedbanie zostanie wlane do baku niewłaściwe paliwo. W takiej sytuacji zazwyczaj ubezpieczyciel odmawia pomocy i nawet zdarza się, że na nic może się zdać holowanie samochodu w ramach assistance. W wielu pakietach ubezpieczyciele zaznaczają, że holowanie będzie dostępne tylko wtedy, gdy auto zepsuje się przynajmniej 50 km od miejsca zamieszkania. W takiej to sytuacji, z pobliskiej stacji benzynowej, gdzie wlało się niewłaściwe paliwo samochód nie będzie nawet odholowany. Na uwadze warto mieć także zapisy związane z sytuacjami, gdy dochodzi do stłuczki. Okazuje się, że pomoc assistance nie będzie obowiązywać, gdy do kolizji z innym pojazdem dojdzie na drodze nieutwardzonej.

Jak widać ubezpieczyciele potrafią się zabezpieczyć na wypadek sytuacji, których wystąpienie ma duże prawdopodobieństwo. Dlatego też chcąc uzyskać pomoc w sytuacjach awaryjnych, warto przy podpisywaniu umowy dokładnie przeczytać o tym, z jakiej pomocy chce się wymigać ubezpieczyciel. Takie zapisy są najczęściej umieszczane w umowie drobnym druczkiem lub są one przypisem znajdującym się na samym końcu dokumentu. Takie kruczki prawne mogą naprawdę utrudnić życie, gdy dojdzie do awarii samochodu, dlatego lepiej być na nie wyczulonym i odnaleźć je w umowie, aby świadomie podjąć decyzję, czy dany pakiet assistance jest wystarczająco dobry.

Tagi: