Ubezpieczenia posagowe « Dobre Ubezpieczenie

Ubezpieczenia posagowe


Łatwy start w dorosłość można zapewnić swojemu dziecku w bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko założyć dla niego polisę posagową. Jest to produkt ubezpieczeniowy oferowany przez większość firm ubezpieczeniowych, więc jest to sprawdzona usługa, dzięki której o wiele łatwiej można zbierać pieniądze dla dziecka na jego życiowy start.

Ubezpieczenie posagowe to nic innego jak połączenie ubezpieczenia na wypadek śmierci rodzica z funduszem kapitałowym, na który można odkładać pieniądze na dorosłe życie dziecka. Przeważnie firmy ubezpieczeniowe oferują polisy zawierane na określony czas, po upływie którego wypłacane są zgromadzone środki osobie upoważnionej do ich odbioru. Ubezpieczenia posagowe to również polisy zawierane od ryzyka śmierci rodziców, gdzie wypłacane jest odszkodowanie po tym, jak dojdzie do śmierci rodziców lub jednego z rodziców. Polisa z funduszem jest o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ podczas odkładania na niej pieniędzy, są one równocześnie inwestowane i pracują na powiększenie kapitału. Oczywiście takie polisy jeśli są zawarte na określony czas, to zawsze po jego upływu zostają sfinalizowane, niezależnie od wieku dziecka oraz tego, czy coś stało się z rodzicem. Jedynie, gdy w momencie wypłaty zgromadzonych środków, dziecko jest jeszcze niepełnoletnie, wtedy jego opiekunowie mają ograniczony dostęp do dysponowania tymi środkami pieniężnymi. Dzieje się to dlatego, że zgodnie z prawem opiekunowie nie mogą z odziedziczonych pieniędzy czerpać pożytków finansowych. Czasami dochodzi nawet do rozpraw sądowych, aby opiekun mógł swobodnie dysponować kapitałem dziecka, ale to wszystko jest uzależnione od wielu okoliczności związanych ze śmiercią rodziców, wiekiem dziecka i od charakteru pełnionej opieki nad dzieckiem. Decydując się na założenie takiej polisy trzeba mieć świadomość, że jest ona zazwyczaj zawierana na długi okres czasu, a z tym wiąże się pewne ryzyko. Przede wszystkim jest to fakt, że pieniądze dzisiaj zainwestowane w fundusz kapitałowy, za kilka lub kilkadziesiąt lat mogą mieć całkowicie inną wartość. Trzeba pamiętać, że po długim czasie dochodzi do rewaloryzacji, a więc pieniądze mogą zyskać na wartości lub stracić. Jak pokazuje historia, raczej można na tym stracić, choć niekoniecznie – zakład ubezpieczeń jest zobowiązany wypłacić w wyjątkowych warunkach przynajmniej tyle, ile zostało zainwestowane.

Ubezpieczenie posagowe, to bardzo dobry sposób na gromadzenie kapitału dla swoich dzieci. Każdy, kto się zdecyduje na tę formę oszczędności, może sam wybrać czy chce opłacać comiesięczne składki czy też dokonywać wpłaty kwartalnie lub też raz do roku. Pamiętać należy, że ubezpieczenie posagowe to zobowiązanie podejmowane zazwyczaj na wiele lat, więc może okazać się sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Na szczęście w trakcie trwania umowy można z ubezpieczycielem negocjować wysokość składki oraz wypłacanego później kapitału tak, aby opłaty nie blokowały domowego budżetu.

Tagi: