Ubezpieczenie domku letniskowego « Dobre Ubezpieczenie

Ubezpieczenie domku letniskowego


Domki letniskowe są w Polsce bardzo popularne, dlatego też na rynku ubezpieczeń pojawia się coraz więcej ofert polis ubezpieczeniowych. Niestety, aby zakupić najbardziej odpowiednią dla siebie, należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej warunkami, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie warunki trzeba spełnić, aby ewentualne odszkodowanie było wypłacone bez problemów.

Ubezpieczając swój domek letniskowy, trzeba mieć na uwadze to, że musi on spełniać określone wymogi. Przede wszystkim w pierwszej kolejności konstrukcja domku musi być na tyle solidna i stabilna, że nie będzie możliwe dokonanie jej demontażu bez poniesienia zniszczeń. Kolejnym warunkiem jest odpowiednie zabezpieczenie domku letniskowego przed włamaniem na czas, kiedy się z niego nie korzysta. Tutaj głównie chodzi o zabezpieczenie drzwi i okien, aby maksymalnie utrudnić niepowołanym osobom dostęp do środka. Okna i drzwi muszą być zatem tak zabezpieczone, że bez użycia siły nie da się wejść do środka. Ważne jest żeby okna posiadały okiennice, które można solidnie zamknąć od środka. Drzwi balkonowe oraz drzwi wejściowe muszą również posiadać dodatkowe zabezpieczenia, aby wtargnięcie do środka wymagało użycie dodatkowych narzędzi, a przede wszystkim siły. Wymagane jest także posiadanie w drzwiach wejściowych przynajmniej jednego zamku, a w standardzie większość ubezpieczycieli wymaga dwóch. Jeśli na posesji znajduje się dodatkowe osobne pomieszczenie gospodarcze, to musi wejście do niego posiadać kłódkę lub przynajmniej jeden zamek. Bardzo ważną kwestią jest to, czy ubezpieczenie ma również chronić to, co znajduje się wewnątrz domku letniskowego. Jeśli tak, to ubezpieczyciele stawiają wtedy dużo wyższe wymogi co do zabezpieczeń, niż w przypadku tylko samego ubezpieczenia od zniszczeń. W tym też przypadku, gdy chcemy ubezpieczyć to, co jest w środku domu, musimy posiadać już koniecznie w drzwiach wejściowych dwa zamki i to muszą być zamki wielozastawkowe lub musi to być jeden zamek, ale z zastrzeżeniem że będzie to zamek wielopunktowy. Rozwiązaniem może być także zamek mechaniczno-elektroniczny. Pomimo takich wysokich wymagań co do zabezpieczeń, to i tak w takim domku nie można trzymać drogich rzeczy, ponieważ ubezpieczalnie zazwyczaj ubezpieczają wartość tego co w środku na wysokość maksymalnie tysiąca złotych. Istotne jest to, że ubezpieczenie jest zawierane na cały rok kalendarzowy i nie ma wyłączeń na okres zimy, co do niedawna było jeszcze dość popularnym rozwiązaniem stosowanym przez ubezpieczalnie. Wybierając ubezpieczenie ważne jest, aby ubezpieczyć domek letniskowy na kwotę wyższą niż jego wartość, ponieważ w przypadku jego dewastacji lub zniszczenia, przy niższej kwocie może okazać się, że z wysokości przyznanego ubezpieczenia nie pokryje się poniesionych szkód.

Dobre ubezpieczenie z pewnością nie będzie charakteryzować się niską składką. Dlatego też jeśli chce się ubezpieczyć domek letniskowy, warto wybrać takie ubezpieczenie, które będzie chronić go od zewnątrz i wewnątrz. Składka takiego ubezpieczenia szacunkowo może wahać się pomiędzy 400 a 500 zł. Ubezpieczenie domku letniskowego dzisiaj to konieczność, dlatego warto przejrzeć ofertę różnych firm ubezpieczeniowych, aby wybrać to najbardziej opłacalne.

Tagi: