Ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym « Dobre Ubezpieczenie

Ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym


Rynek ubezpieczeń stale się powiększa i pojawiają się nowe produkty, dlatego też warto co jakiś czas zainteresować się tym, jaka usługa może być dla nas korzystna. Z pewnością każdy chciałby być ubezpieczony, a przy okazji zarabiać. Jest to możliwe dzięki polisie ubezpieczeniowej, do której dołączony jest fundusz kapitałowy. Można także wybrać polisę inwestycyjną.

Tego typu polisę zawiera się na długi okres czasu, zazwyczaj obejmuje ona okres czasu przewidzianego do przejścia na emeryturę. Polega ona na tym, że osoba się ubezpieczająca wykupuje dla siebie polisę na życie, do której dołączony jest fundusz inwestycyjny. Oznacza to tyle, że opłacając składkę ubezpieczeniową, część wpłacanych pieniędzy przechodzi na fundusz, którym zarządzają finansiści. Zgromadzone tam środki są inwestowane, aby powiększać gromadzony kapitał i aby późniejsze jego wypłacenie przyniosło środki za które można żyć na odpowiednim poziomie. W czasie trwania całej umowy, która jest podpisywana zazwyczaj na rok, można dowolnie zwiększać lub zmniejszać składkę ubezpieczeniową, zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi. Są też na rynku dostępne polisy, gdzie można wpłacać dodatkowe kwoty, powiększając swój kapitał inwestycyjny. Wpłacając pieniądze w ramach comiesięcznej składki oznacza tyle, że kwota ta idzie na ubezpieczenie, opłaty manipulacyjne oraz na inwestycje z racji funduszu. Pamiętać jednak należy o tym, że przez początkowy okres czasu większość środków przeznaczona jest na ubezpieczenie oraz opłaty manipulacyjne. Dopiero po kilku latach opłacania składek, większość, a nawet 90% opłacanej składki przekazywane jest na inwestycje wykonywane zgodnie z warunkami funduszu. Tutaj także obowiązują założenia takie, jak w przypadku funduszy stricte finansowych, a więc można wybrać tu bezpieczne inwestowanie oparte na obligacjach skarbowych albo wręcz przeciwnie, wybierając giełdę. To drugie rozwiązanie może przynieść znacznie większe korzyści finansowe, ponieważ tutaj można szybko zyskać, ale pod warunkiem, że wykupione akcje będą zyskiwać na swojej wartości. Niestety fundusz, który opiera się na inwestowaniu na giełdzie, jest opatrzony pewnym ryzykiem. Wiadomo, że giełda reaguje na wszelkie gospodarcze zmiany, także i polityczne decyzje mają wpływ na to, jaką wartość będą reprezentowały konkretne akcje. Ze względu na to, że ta inwestycja jest zależna od wielu czynników, jest równocześnie ryzykowna.

Inwestowanie w ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym należy do dość ryzykownych, ponieważ o ile kwota otrzymana z ubezpieczenia jest ściśle określona, to zyski z funduszu mogą nie być aż tak atrakcyjne. Tego typu polisa będzie opłacalna, jeśli założy się ją na długi okres, nawet rzędu 20-30 lat. Wtedy możliwe jest uzbieranie odpowiednich zysków, które pozwolą godnie żyć. Warto się nad taką polisą zastanowić, ponieważ może okazać się po latach bardzo dobrym i korzystnym rozwiązaniem.

Tagi: