Wakacje bez karty EKUZ mogą być kosztowne « Dobre Ubezpieczenie

Wakacje bez karty EKUZ mogą być kosztowne


Z pewnością każdy słyszał o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z pomocy medycznej w państwowych placówkach medycznych w krajach na terenie których karta ta obowiązuje. Wybierając się za granicę koniecznie tę kartę należy zabrać ze sobą, aby uchronić się przed ewentualnymi przykrymi konsekwencjami samodzielnego opłacania leczenia za granicą.

Jadąc na wakacje zagraniczne lub po prostu podróżując poza granicami Polski nie myślimy nigdy o tym, że może coś złego się wydarzyć, co jest naturalne. Niestety statystyki pokazują, że wypadki się zdarzają, tak jak i nagłe zachorowania, a przecież choroba nie wybiera i przytrafić się może także podczas naszego zagranicznego urlopu. Dlatego też warto mieć kartę EKUZ, aby koszty leczenia w placówkach zagranicznych zostały nam zwrócone. Okazuje się, że NFZ do uregulowania leczenie za granicą ma wydatek rzędu około 100 mln złotych, co potwierdza, że choroba poza granicami kraju zdarzyć się zawsze może i dla własnego dobra lepiej mieć kartę EKUZ. Argumentem za wyrobieniem karty powinno być również to że leczenie w placówkach zagranicznych rozliczane jest w Euro. Wtedy już zwykła porada lekarska jest  naprawdę drogim przedsięwzięciem.

Urlop czy wakacje powinien być czasem spędzonym na wypoczynku i relaksie, dlatego przed wyjazdem idźmy do najbliższej placówki NFZ i wyróbmy sobie kartę EKUZ. Dzięki niej nie stracimy fortuny na leczenie, ponieważ po powrocie do kraju zostaną nam wszystkie wydatki zwrócone.

Tagi: