Zagraniczny urlop własnym samochodem? Tak, ale tylko z dobrym ubezpieczeniem « Dobre Ubezpieczenie

Zagraniczny urlop własnym samochodem? Tak, ale tylko z dobrym ubezpieczeniem


Wakacje za granicą to z pewnością kusząca perspektywa odpoczynku.Aby faktycznie był to urlop w pełni przyjemny warto zadbać o to, że w razie kłopotów drogowych będziemy mogli liczyć na szybką i sprawną pomoc. Dlatego też zanim gdziekolwiek pojedziemy, to wybierzmy dobre ubezpieczenie.

Wiadomo, że samochód może popsuć się zawsze, tak jak w każdym momencie może dojść do wypadku. Nie zawsze się da przed tym uchronić, ale można uchronić się przed przykrymi konsekwencjami takich zdarzeń. Dlatego przed wyjazdem ubezpiecz swój samochód. W wielu krajach europejskich obowiązuje polska polisa ubezpieczeniowa OC i posiadająć je możemy jechać poza granice Polski. Teoretycznie w razie kolizji, stłuczki, czy wypadku z naszej winy zadziała to ubezpieczenie i pokryje koszty naszej odpowiedzialności cywilnej względem osoby poszkodowanej przez nas. W związku z tym ubezpieczenie pokryje koszt naprawy samochodu, który z naszej winy został uszkodzony. Niestety polskie OC nie wszędzie jest respektowane, dlatego też w tym celu konieczne jest wyrobienie sobie tzw. Zielonej Karty. Tak potocznie się nazywa Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który potwierdza posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC. Po Zieloną Kartę należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela przed wyjazdem, szczególnie gdy planuje się do takich krajów jak: Albania, Białoruś, Czarnogóra, Rosja, Ukraina, Turcja, Serbia, Maroko. Chcąc mieć pewność, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia na drodze będziemy mieć zapewnioną odpowiednią pomoc, a do tego nie wpakujemy się w kłopoty natury urzędowej, to warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie assistance, które obowiązywać będzie poza granicami naszego kraju. Dzięki takiemu ubezpieczeniu będzie można liczyć na pomoc ubezpieczyciela w zakresie pomocy technicznej podczas awarii, medycznej, gdy dojdzie do wypadku i dojdzie do uszczerbku na zdrowiu, finansowej, gdy trzeba np. skorzystać z noclegu w hotelu, aby  na następny dzień odebrać samochód z naprawy. Ważne jest i to, że w ramach assistance możemy otrzymać także pomoc informacyjną. Jest to ważne, bo będąc za granicą w obcym miejscu ciężko jest znaleźć na własną rękę dobrego mechanika, a nawet problemem może być zrozumienie się i wytłumaczenie problemu z jakim przychodzimy.

Gdy już uświadomimy sobie jak pomocne może być takie ubezpieczenie, to trzeba wybrać dobrą ofertę. Tu już pojawia się problem, bo konkurencja na rynku jest spora. Najbardziej istotne jest to, aby dokładnie zapoznać się z umową jeszcze przed jej podpisaniem. Najbardziej istotne jest to, aby mieć świadomość tego, w jakich sytuacjach taka polisa nie będzie działać, a więc konieczne jest zapoznanie się z wyłączeniami umowy. Są to sytuacje, po których wystąpieniu ubezpieczyciel nie poczuwa się do przejęcia na siebie odpowiedzialności. Lepiej o nich wiedzieć, aby później w sytuacji, gdy faktycznie do nich dojdzie nie mieć nieprzyjemności.

Przygotowując się do wyjazdu na zagraniczny urlop własnym samochodem, warto odszukać swoją umowę OC i AC oraz sprawdzić, jaki zakres posiadają nasze ubezpieczenia. Jeśli okażą się być niewystarczające, wtedy lepiej jest wykupić dodatkowe warianty i cieszyć się z urlopu, a nie stresować problemami związanymi z samochodem.

Tagi: